Pierwszy wpis

Po wielu latach zastanawiania się i walką z wątpliwościami postanowiliśmy przelać swoje doświadczenie i przemyślenia piwowarskie na papier. Bromania wypływa na nowe wody i w myśl naszej misji krzewienia zamiłowania do domowego piwa ruszamy z blogiem. Jest to wynik wielu czynników oraz zmian jakie zaszły w naszym życiu prywatnym i zawodowym.

Struktura bloga będzie się zmieniała w zależności od Twoich potrzeb. Nie mniej poruszymy na nim tematy związane z surowcami piwowarskimi (i nie tylko tymi podstawowymi jak słód czy chmiel), procesem oraz instalacjami. Podzielimy się naszym doświadczeniem oraz doświadczeniem naszych znajomych. Poruszymy teorię i jak się ona sprawdza podczas gotowania w naszych warunkach, które będą także skrupulatnie opisane. Nie znajdziesz tu gdybania. Chcemy prowadzić bloga rzeczowego i popartego faktami. Ten blog ma służyć Tobie niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z piwowarstwem domowym, czy już warzysz ale wciąż targają Tobą wątpliwości, bo w internetach ktoś napisał, że „Marcin powiedział, ze jego tata powiedział, że…”.

Pokusimy się także o podzielenie się naszymi doznaniami sensorycznymi warzonych piw ale będą one bardzo subiektywne, ponieważ jesteśmy tylko miłośnikami smacznego piwa. Smacznego w rozumieniu bardzo osobistym, bo to co smakuje Kowalskiemu nie koniecznie będzie smakowało Tobie czy nam i odwrotnie. Nasze kubki smakowe i węch nie są też aż tak wysublimowane, aby wyczuć niuanse gatunkowe i po jednym łyku wskazać błędy.

Jesteśmy typowymi piwoszami i piwo albo nam smakuje albo nie. Niemniej mamy już to szczęście gotować je sobie sami. I z reguły dla nas są to SZTOSY!  Ty też to możesz! Możesz pić piwo, które sam nawarzyłeś. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wpisom, a także działalności komercyjnej szybko wstąpisz w szeregi piwowarskiej braci. A jeżeli już w niej jesteś to rozwiejemy Twoje wątpliwości, a nasze wpisy ułatwią Ci realizowanie tego wspaniałego hobby.

Bloga chcemy podzielić póki co na 5 główne bloki tematyczne: SUROWCE, PROCES, INSTALACJE. GATUNKI PIW, RECEPTURY. Każdy wpis będzie odpowiednio oznaczony, także bez problemu zidentyfikujesz blok tematyczny zanim jeszcze przeczytasz wpis. Nie zamykamy się na propozycje i jeżeli będzie potrzeba dodania kolejnych bloków tematycznych będziemy to robić. Dlatego tez liczymy na Twoją aktywność i konstruktywną krytykę.

SUROWCE

Ten blok poświęcony będzie surowcom piwowarskim. Wyjaśnimy tajemnicze nazwy takie jak na przykład alfa-kwasy czy bielmo. Opowiemy jak się otrzymuje surowce i w jakiej postaci występują, do czego służą w procesie, jak się z nimi obchodzić i jak wpływają na jakość piwa. Porównamy jakość dostępnych na naszym rynku surowców. Dotkniemy także aspektów ekonomicznych, a także środowiskowych, czyli co zazwyczaj robimy z odpadami po gotowaniu a co można zrobić, aby Matka Natura nie wystawiał naszym dzieciom i wnukom rachunku za nasze postępowanie.

PROCES

W tym bloku zaczniemy od usystematyzowania wiedzy teoretycznej dotyczącej procesu warzenia piwa. Opiszemy śrutowanie, zacieranie, filtrację, warzenie, fermentację, butelkowanie i leżakowanie. Pokażemy jak my to robimy i powiemy dlaczego. Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich opinii i liczymy na żywą dyskusję. Podzielimy się naszymi błędami i wnioskami z nich wyciągniętymi. Poruszymy też kontrolę procesu dzięki czemu takie zagadnienia jak próba jodowa nie będą już ani obce, ani niezrozumiałe. Tutaj także na naszym profilu Facebook opisywać będziemy każdą naszą Warkę. W takim poście znajdziesz skład surowcowy, program zacierania i warzenia, wykres zacierania, raport Warki wraz z czasami oraz zdjęcia. Gdy piwo Bedzie już gotowe podzielimy się także naszymi doznaniami smakowymi i powiemy czy to jest „nasz smak” czy jednak nie i dlaczego.

INSTALACJE

Blok dotyczyć będzie typów stosowanych instalacji, ich budowy, zasady działania, wad i zalet. Dokładnie opiszemy naszą instalacje. Zrobimy także testy porównawcze na zasadach bitwy. Porównamy je pod kątem ergonomii, czasu, kosztów inwestycyjnych a także eksploatacyjnych. To w tym bloku znajdziesz między innymi informacje jakich grzałek używamy i dlaczego. Tutaj będziemy także mocno wspierali się YouTube, do którego będą odsyłacze, bo dużo łatwiej jest zilustrować działanie instalacji filmikiem, niż próbować opisać ją tylko na papierze. Oj będzie się działo i będzie ciekawie.

GATUNKI PIWA

Ta część to nasze zmagania z danym gatunkiem piwa. Wyszukamy w literaturze cechy charakterystyczne i wspólnie będziemy zastanawiać się jak dany gatunek uwarzyć. Nasze rozważanie będziemy skrupulatnie zapisywać, a gdy piwo będzie już gotowe to szczerze opiszemy co o nim sądzimy zarówno z subiektywnego punktu widzenia (nie każdy gatunek musi nam smakować) jak również z gatunkowego (wytkniemy wszystkie wyczuwalne błędy w danej warce).

RECEPTURY

Ostatni blok dotyczyć będzie naszych autorskich receptur. Będziemy relacjonować Wam procesy z gotowania nowych przepisów lub zmodyfikowanych już receptur. W tej części przygotuj się na dużą dawkę zdjęć oraz opisów z historii powstania piw z  naszych garów.

Podsumowując. W rok 2018 weszliśmy z nowymi pomysłami i nową energią. Liczymy, że nasze wpisy będą przydatne a polska brać piwowarów domowych zyska nowych członków właśnie dzięki nam. Wiemy, że czeka nas wytężona praca bo dzisiaj decydujemy się na opisywanie naszego hobby co będzie absorbowało nasz czas. Chcemy utrzymać systematyczność wpisów bo w tej chwili mamy już pomysły na minimum 12 miesięcy pisania a liczymy na Twoją aktywność i nowe pomysły. Bądź z nami, wspieraj nas i oczywiście rozliczaj z naszych zobowiązań.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.